Yolunuz sahaflara düştüğünde kitapların arasında dolaşırken, geçmişte yayınlanmış, günümüzde ise tuhaf gelebilecek kitaplarla pek çok defa karşılaşmışsınızdır. Öykü kitaplarıyla tanıdığımız Ahmet Büke, yaklaşık 30 yıldan beri bu ‘tuhaf’ kitapları toplayan arkadaşı Murat Gültekin’in koleksiyonundan özenle seçerek hazırladığı “100 Tuhaf Kitap”ta, memleketin yayın tarihinde kıyıda köşede kalmış bu eserleri bizlerle tanıştırdı. Tuhaf İlişkiler, Tuhaf Bilgiler ve Tuhaf Edebiyat başlıklarının altında toplanan ve her birinin özgün kapak fotoğraflarının da yer aldığı sayfalarda, Ahmet Büke bizi bir sahaf gibi karşılıyor. “100 Tuhaf Kitap”ın sayfalarını çevirirken bunların gözünüze aşina gelecek türden kitaplar olmadığını göreceksiniz. Kuvvetle muhtemel birçoğunun başkaca kopyalarına rastlamak da mümkün olmayabilir.

Hepsi birbirinden tuhaf bu kitapların içinden bir liste çıkarmak hiç de kolay olmadı. “100 Tuhaf Kitap”ı okuduğunuzda, Murat Gültekin’in 30 yıllık koleksiyonundaki diğer ‘nadide’ eserleri  eminim siz de merak edeceksiniz. Ağaçkakan Yayınları’nın Hazır Bilgi Serisi’nden geçtiğimiz yıl yayımlanan “100 Tuhaf Kitap” hakkında fikir sahibi olmak için gelin aşağıdaki listeye bir göz atalım.

Dişikuş (Kemalettin Tuğcu/Arif Bolat Kitabevi, İstanbul, 1942)

Kemalettin Tuğcu, “Kocanızı Nasıl Muhafaza Edebilirsiniz?” alt başlığı ile basılan bu kitabı kimler için yazdığını giriş bölümünde gayet sarih biçimde kaleme almış. “Bu küçük kitap, geniş mezhepli, erkek çeşitlerinin tadını almış, yalnız kendisi için yaşayan beynelmilel kadınlar, o yolun yolcusu genç kızlar için değil, evini, kocasını seven masum ve temiz ev kızları, ev kadınları için yazılmıştır.”

Karakılıçlı: 96 Yıl Mahkemesiz, Günahsız İnsanlar Köyü (Salih Teksözlü/Doğu Matbaası, İzmir, 1952)

Bu kitap bir köy öğretmeninin merakı sonucu yazılmıştır. Salih Teksözlü, gazeteden okuduğu ilginç bir haberin peşine düşer ve bulduğu köyü, köyün insanlarını inceleyerek; 1950’li yılların başında İzmir’de toplanan III. Pratik Eğitim Kongresi için bir tebliğ hazırlar. Tanıkların anlattıklarına göre, Teksözlü’nün sunumu o kadar ilgi görür ve anlattıkları hazirunu öylesine güldürür ki bunun bir kitap olarak basılması gündeme gelir.

Gizli Devlet ve Fesat Programı (Cevat Rifat Atilhan/Aykurt Neşriyat, 1957, İkinci Baskı)

Memleketimizin milliyetçi ve temiz evlatlarını korumak, gözlerden kaçırılan hakikatleri ortaya çıkarmak için yazılmış bu eserin temel meselesi son derece gizli tutulan Siyonist protokolleri deşifre etmektir. Yazara göre bu kitabın ilk baskısından evvel bu vakıa kabul edilmiyordu; zira onlar ellerindeki bütün vasıtalar, yani bankalar, gazeteler, tiyatro ve sinemalar ve buna benzer hıyanet imkânlarıyla Siyonizm aleyhine söylenen sözleri, sabit fikirli insanların sayıklamaları olarak toplumlara kabul ettirmişlerdi. İşte tam da karanlığın en koyu anında Cevat Rifat Bey’in kitabı doğdu.

Zar-Kağıt Oyunları ve Hileleri (Hulusi Kodaman/Güven Basımevi, İstanbul, 1944)

Hulusi Kodaman, kitabını kumar emekçilerinin çilesine ve azmine adamış. “Kumarbazın peynir ekmekle vaktini geçirip, kahve köşelerinde av bekleyen, kahvelerdeki sobaların başında ısınan ve çok defa aç kalan, yırtık fotinlerinden, yağlı ceketlerinden tutunuz da yüz elli liralık palto giyen kelli fellisine kadar hepsinin yüzü güler. Çünkü kış av mevsimidir. Havalar, nasıl olsa bir palaz, bir bıldırcın -onların sözüyle- bir enayi ökseye düşürür!”