Murat Meriç Dünya Kitap Ödülleri’nde, “Yılın Telif Kitabı”ödülünü Doğan Hızlan’ın elinden alıyor.

En üstteki ödül videosunu da aşağıdaki metin ile paylasalım.

24 yıldır aralıksız dağıtılan Dünya Kitap Ödülleri’nin kazananları açıklandı. “Yılın Telif Kitabı” ödülünü, Ağaçkakan’dan çıkan 100 Şarkıda Memleket Tarihi isimli kitabıyla Murat Meriç kazandı.

1993’ten bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nde bu yıl “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 14 kitap arasından seçim yapıldı.

Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Polisiye Kitabı” ödülünüyse bu yıl Armağan Tunaboylu’ya verdi. Bu dalda Harun Candan’a ise “Polisiye Edebiyat Teşvik Ödülü” verildi. “Stefan Zweig’ın “Mary Stuart” kitabına çeviri ödülü, “Yılın Yayınevi” ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’na verildi.

Gastronomi kültürü kitapları arasındaki seçimde “Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” ödülüne lâyık kitap bulunamadı. Feyzi Halıcı, yeme-içme kültürüne yıllardır yaptığı katkılar nedeniyle “Gastronomi Kültürü Emek Ödülü”nün sahibi oldu, Sofra Dergisi ise “Gastronomi Kültürüne Katkı Özel Ödülü”ne değer bulundu.

Yazarımız Murat Meriç’i ödülden dolayı kutluyoruz.