“100 Yasaklı Kitap” tüm kitapçılarda…

“Bağzı” kitaplar risklidir, korkutur. Korkutan şey yasaklanır. Bu da bize ilginç bir okuma listesi çıkarır.

Farklı nedenlerle yasaklanmış, okuruyla arasına çeşitli engeller konmuş ve hemen hemen herkesin hayatında, düşünce ve iç dünyasında bir biçimde yer edinmiş kitapların; kimi zaman hazin, kimi zaman trajik, kimi zaman da komik yasaklanma hikâyeleri Birol Aktaş’ın yazdığı “100 Yasaklı Kitap”ta bir araya geldi.

Tarih boyunca farklı farklı dönemlerde, bazı kitapların başına türlü badireler gelmiştir. İskenderiye Kütüphanesi’nin yakılması, engizisyonun Latince kaleme alınmış İncil dışındaki İncilleri yasaklaması, gnostik kurulların kendi anlayışları dışında yazılmış kitapları yok etmesi, Hitler faşizminin toplu kitap kıyımları ve yaşadığımız coğrafyada da tanzimatla başlayıp 12 Eylül askerî darbesiyle devam eden toplu kitap imhaları ve yasakları tarihte bilinen en büyük felaketlerdir.

Ağaçkakan Yayınları’ndan yayımlanan “100 Yasaklı Kitap”ta yer alan, Tommiks’ten Cesur Yeni Dünya’ya, Türlerin Kökeni’nden Karınca Duası’na 100 yayının okuyucuya ulaşana kadar başlarından geçen hikâyeler en az o kitapların içindekiler kadar ilgiyi hak ediyor.

Birol Aktaş’ın tarihteki ilginç yasaklama hikayelerini derlediği “100 Yasaklı Kitap”a tüm kitapçılardan ve Ağaçkakan Dükkan’dan ulaşabilirsiniz.